Regeneracja wrzecion i elektrowrzecion, sprzedaż maszyn CNC, obrabiarki, maszyny, naprawa elektrowrzeciona, serwis
Regeneracja
wrzecion i elektrowrzecion obrabiarek CNC

Artykuł opublikowany w gazecie MEBLARSTWO w lutym 2009

Artykuł opublikowany w gazecie MEBLARSTWO w lutym 2009

 Zmodernizowana równie funkcjonalna !

  Zdaniem Krzysztofa Reszczyńskiego, właściciela firmy CNC SERWIS z Bytowa, dobrym rozwiazaniem jest zakup używanej zachodniej maszyny z wysłużonym sterowaniem i zainwestowanie w wymianę systemu sterowania. Koszt wymiany sterowania w obrabiarce to od 10 do 30 proc. ceny nowej maszyny, a niebagatelną zaletą modernizacji jest to, że korpus obrabiarki jest naturalnie wysezonowany (brak naprężeń mechanicznych - przyp. red.).
Po zainstalowaniu nowego sterowania funkcjonalność maszyny znacznie się zwiększa i dorównuje współczesnym obrabiarkom.
Nowoczesne oprogramowanie odmładza urządzenie, a wymieniony układ sterowania zmniejsza awaryjność. Ponadto nowa automatyka, zwłaszcza komputer przemysłowy, umożliwia stosowanie wielu zaawansowanych funkcji, takich jak komunikację z przemysłowym otoczeniem zewnętrznym, diagnostykę przez Internet oraz rozszerza pamięć trwałą składowanych programów obróbczych NC.
- W 2004 roku firma CNC SERWIS rozpoczęła pierwszą modernizację obrabiarki CNC, wykorzystując oprogramowanie TwinCAT CNC opracowane przez niemiecką firmę Beckhoff - mówi  Krzysztof Reszczyński. - Modernizacja ta dała natychmiastowy i wprost nieprawdopodobny efekt w postaci braku awarii i podwyższenia sprawności oraz parametrów obróbki. Proces przygotowania programu obróbczego wynosi o połowę mniej czasu. Ponadto umożliwia przygotowanie go przez niekoniecznie wykwalifikowanego technologa, lecz przez operatora i to bezpośrednio na stanowisku pracy.
Podczas modernizacji maszyn połową sukcesu jest dobry system sterowania. Nie wystarczy mechanika maszyny CNC na wysokim poziomie, bardzo ważny jest również sterownik CNC i sposób jego działania. Szybkość rozwoju tego segmentu rynku powoduje, że kilkuletnie maszyny znanych marek, będące w doskonałym stanie technicznym, stwarzają problemy związane z przestarzałym systemem sterowania. Dlatego bardzo ważna jest możliwość dokonywania w przyszłości uaktualnień systemu. Wykorzystując system TwinCAT, który oparty jest na PC przemysłowym, mamy gwarancję, że instalacja nowszego oprogramowania jest możliwa w każdym momencie, a system CNC jest wciąż rozwijany i może być zawsze reinstalowany w celu polepszenia funkcji i eliminacji wcześniejszych błędów programistów. Tak więc dzięki nowemu, modularnemu systemowi TwinCAT możliwa jest kompleksowa, wielokanałowa obsługa wszystkich możliwości funkcjonalnych CNC z jednego komputera PC. 
Podczas modernizacji maszyny należy zwrócić także uwagę na stan napędów.
Jeśli napędy są sprawne, to warto je zostawić ze względu na cenę modernizacji. Natomiast zaleca się wymianę starych, zazwyczaj analogowych napędów na cyfrowe nowej generacji o wysokiej dynamice. Jednak w praktyce unika się wymiany napędów, gdyż stosowane sterowniki pozwalają na komunikację z napędami analogowymi i cyfrowymi.
CNC SERWIS wykonał już sterowania dla ponad 200 nowych maszyn CNC, zmodernizował ponad 70 maszyn CNC do drewna oraz metalu, w tym maszyny specjalnego zastosowania. Wymienił m. in. sterowanie CNC w obrabiarce BREMA. 
- Wykonaliśmy modernizację obrabiarki CNC sześcioosiowej w Hiszpanii. Maszyna wierci, frezuje płyty i wbija automatycznie kołki. Wymieniliśmy w niej całą automatykę, komputer sterujący, PLC oraz wykonaliśmy oprogramowanie CNC wraz z wizualizacją. Zainstalowane nowoczesne oprogramowanie umożliwia proste programowanie obróbki nawet nowo przyjętemu pracownikowi, który nie posiada wiedzy na ten temat. W ciągu kilku godzin pracownik został przeszkolony przez naszą firmę i od razu pracował na maszynie - mówi  Krzysztof Reszczyński. 
Zainstalowany nowoczesny interfejs operatora działa pod systemem operacyjnym Windows XP, co bardzo ułatwia obsługę maszyny. Modernizacja sterowania zawierała: wymianę komputera sterującego na nowy PC przemysłowy z wyświetlaczem LCD, montaż sterownika PLC Beckhoff wraz z oprogramowaniem, stworzenie oprogramowania systemowego CNC oraz PLC, oprogramowanie dla robota wstrzeliwującego kołki oraz wykonanie programu obsługującego działanie magazynu narzędzi.
- Z doświadczenia wiemy, że ważnym elementem eksploatacji maszyny jest zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Nasza firma w trosce o klientów zapewnia serwis i pomoc techniczną modernizowanych obrabiarek, a w celu podniesienia jakości usług modernizacji wprowadziliśmy System Wsparcia Technicznego. W ramach Systemu każdy klient, oprócz standardowej obsługi gwarancyjnej, ma prawo do bezpłatnego, telefonicznego wparcia technicznego działających u niego maszyn wykonanych przez firmę CNC Serwis - mówi Krzysztof Reszczyński.
CNC SERWIS zajmuje się modernizacją wszystkich obrabiarek numerycznych CNC do drewna oraz metalu. Nie modernizuje laserów. Zatem jej oferta skierowana jest do firm, które posiadają obrabiarki CNC (tokarki, wiertarki, frezarki, centra obróbcze, plotery, wypalarki plazmowe). Oprócz maszyn CNC wykonuje również sterowania do linii technologicznych i maszyn PTP, NCI, NC oraz sortowni do obróbki drewna.

Katarzyna Orlikowska

Miesięcznik Meblarstwo
Wydawnictwo Inwestor