Automatyka Przemysłowa - serwis CNC, wymiany systemów CNC, wymiana sterownika CNC, wymiana sterowań cnc, modernizacje elektronis, serwis, naprawa
Regeneracja
wrzecion i elektrowrzecion obrabiarek CNC

Pytania FAQ

Często zadawane pytania firmie CNC Serwis:

Czy jesteście w stanie zmodernizowac każdą maszynę CNC?

Zajmujemy się modernizacjami prostych oraz bardzo skomplikowanych obrabiarek numerycznych CNC do drewna oraz metalu. Zatem nasza oferta skierowana jest do firm które posiadają obrabiarki CNC ( tokarki, wiertarki,frezarki, centra obróbcze, plotery, wypalarki plazmowe, rewolwerowe wykrawarki numeryczne, wytaczarki). Oprócz maszyn CNC wykonujemy również sterowania do linii produkcyjnych, technologicznych i maszyn PTP,NCI,NC oraz sortowni do obróbki drewna.

Czy HMI posiada cykle stałe?

Na dzisiaj dostępne są funkcje standardowego systemu CNC jak i nowe funkcje takie jak "Zaawansowana tabela narzędzi", "Block Search", "Interfejs dotykowego wprowadzania danych (wirtualna klawiatura)", "Funkcje optymalizacji narzędzi","System wyświetlania pozycji ACS i PCS". Te funkcje dostępne są u nas w standardzie.

Trzeba dodac że nasi programiści wciąż rozwijają system HMI CNC. Już dzisiaj posiada on wiele funkcji niedostępnych w standardowych sterownikach firmy Siemens czy Fanuc. Beckhoff dostarcza nam doskonałe narzędzia  abyśmy my wykonywali rolę indywidualnego krawca w celu dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb , co inżynierowie Beckhoffa określają mianem Tailor-made CNC, czyli CNC szyte na miarę... Na bazie doświadczeń wciąż poszerzamy możliwości funkcjonalne interfejsu operatora oraz oprogramowania PLC, a mając doskonałe narzędzia programistyczne jesteśmy w stanie dokonac rzeczy dotąd niemożliwe.

 

Czy menu HMI (Interfejs Człowiek - Maszyna) jest wielojęzyczne?

W opcjach menu HMI jest dostępna lista obsługiwanych języków z której operator może wybrac swój język. W standardzie z listy dostępnych języków można sobie wybrac język angielski, polski, włoski, niemiecki. Oczywiście nie ma większego problemu aby do tabeli tekstów wprowadzic tłumaczenie innego języka.

 

Czy trzeba wymieniac stare napędy (silnik + driver)?

Jeśli napędy są sprawne to oczywiście warto je zostawic ze względu na cenę modernizaji maszyny. Jednak zalecamy raczej wymianę starych zazwyczaj analogowych napędów na cyfrowe nowej generacji o wysokiej dynamice.

W praktyce jednak nie wymieniamy napędów które są sprawne ponieważ nie mamy żadnych problemów aby się z nimi sprzężyc. Oferowane przez nas sterowniki komunikują się bez większych przeszkód z napędami analogowymi i cyfrowymi.

 Modułowa kanstrukcja sterownika pozwala na późniejsze dodanie dowolnego interfejsu komunikacyjnego i jest to tani sposób na rozbudowę systemu o kolejną oś lub przejście z interfejsu analogowego na cyfrowy nowoczesny napęd bez zbędnych kosztów.

Oferowane przez nas cyfrowe napędy posiadają interfejs komunikacyjny ethernet więc do komunikacji z nim nie jest potrzebna dodatkowa karta lub moduł. Wystarczy podłączyc go do karty sieciowej komputera klasy PC z zainstalowanym systemem czasu rzeczywistego z jądrem CNC i już mamy gotowy układ pozycjonowania.

Czy opłaca się modernizowac stare maszyny?

Naszym zdaniem zależy to od stanu mechaniki a przede wszystkim od stanu powierzchni ślizgowych takich jak łoże i śrub tocznych. Dlatego klient powinien sprawdzić stan mechaniczny i ewentualnie go poprawić. Kolejnym krokiem jest oddanie nam maszyny do modernizacji. Ewentualnie jeśli klient chce zachowac stare napędy, sprawdzamy ich działanie podłączając testowy zadajnik pozycji. Gdy napędy nadają się do wymiany sprawdzamy ich moce oraz parametry i oferujemy nowoczesne napędy cyfrowe które zdecydowanie lepiej się pozycjonują i są dużo bardziej dynamiczne. Parametry maszyny po modernizacji przede wszystkim zależą od rodzaju zainstalowanych napędów i stanu mechanicznego. Z oferowanych przez nas napędów cyfrowych polecamy sprawdzone napędy firmy BECKHOFF, STÖBER elektronis z interfejsem EtherCAT lub Ethernet.

Patrząc realnie koszt wymiany sterowania w obrabiarce nie przekracza 10 do 30% ceny nowej obrabiarki a niebagatelną zaletą modernizacji jest to, że korpus obrabiarki jest naturalnie wysezonowany.